Wspomnieliśmy, że obecne trendy w filmach ślubnych różnią się zasadniczo od tych kręconych w przeszłości. To właśnie krótkie, kreatywne filmy cieszą się największą popularnością. Możemy je podzielić na dwie kategorie: 

Rodzaje filmów ślubnych 

© Piękny Maj 2022

 | Prawdziwy film ślubny | Poznań Polska | Kopiowanie i powielanie jakichkolwiek treści i zdjęć jest zabronione bez zgody autora

ikona youtube
ikona facebook

Znajdziesz mnie też tu:

ikona youtube
ikonka facebook

Fotografia i Film

       Czy da się uchwycić i zatrzymać wspomnienia z najpiękniejszych chwil w życiu? Zdjęcia z pewnością są pełne uroku i czaru, ale to właśnie film najlepiej oddaje klimat, charakter i emocje ważnego wydarzenia. Nic dziwnego, że wciąż jest on jedną z najważniejszych i najpopularniejszych pamiątek z wesela. Z biegiem lat zmienił się jednak jego rodzaj i charakter. Czy wiesz, że dziś profesjonalni kamerzyści to mistrzowie montażu, którzy potrafią opowiedzieć historię dnia ślubu w mniej niż 20 minut?

Teledysk ślubny

     To parominutowy skrót wesela i ślubu, zmontowany pod wybraną muzykę. Teledysk może być też specjalnie wyreżyserowanym filmem ślubnym, który ma fabułę, a nowożeńcy występują w roli aktorów. To mnóstwo zabawy, emocji i doskonała pamiątka! Teledysk ślubny jest dynamiczny, a ponieważ trwa tylko kilka minut, można go umieścić w mediach społecznościowych i na YouTube, od razu udostępniając znajomym. Teledysk bywa też często nagraniem z pleneru ślubnego, zmontowanym  pod muzykę. Choć jest to maksymalnie skondensowana forma, to jednak bardzo emocjonalna i w ogóle nie daje poczucia, że coś zostało pominięte.

Czy da się opowiedzieć historię dnia ślubu w mniej niż 20 minut?

21 października 2022
zdjęcia pary młodej

 #Jaki rodzaj filmu ślubnego wybrać?

dwoje ludzi pies w górach plener ślubny

Reportaż ślubny 

      Nieco dłuższy film. Niektóre fragmenty, takie jak przysięga małżeńska lub pierwszy taniec, są pokazane bardziej szczegółowo. Reportażem ślubnym jest krótkie streszczenie ślubu albo odbywający się w innym dniu sfilmowany plener ślubny. Warto pamiętać, że  plener poza dniem ślubu nie powinien być nagrywany w ubraniach ślubnych - po pierwsze, jeśli jest on filmowany przed ślubem, Pan Młody mógłby zobaczyć swą wybrankę w sukni ślubnej, co jak wiadomo, przynosi pecha. Ponadto miłą pamiątką po wielu dekadach jest ujrzenie zakochanych nie tylko wyłącznie w strojach ślubnych, ale także w realiach dnia codziennego. Reportaż tworzy też pewną historię, umiejscowioną w różnych punktach czasu, dlatego nie skupia się wyłącznie na strojach (i dniu) ślubu. Tego rodzaju film z wesela trwa średnio 20-30 minut do godziny i pokazuje najważniejsze momenty uroczystości.

Co to jest film ślubny i czym się różni od wideo weselnego?

      Jeszcze dekadę temu modne były filmy, pokazujące całe wesele, w zasadzie bez żadnych cięć i montażu. Mogły trwać kilka godzin! Idziemy o zakład, że podczas oglądania większość scen i trwających w nieskończoność pląsów po prostu było przewijane. W dzisiejszych czasach i cywilizacyjnym pędzie, gdy społeczeństwo dąży do skrótów i kondensacji informacji, tym bardziej nie ma czasu na oglądanie kilkugodzinnej relacji ze ślubu i wesela. Dziś liczy się nie długość, a jakość wykonania filmu. Z tego względu Produkcje są krótsze, ale bardziej kreatywne, tworząc tzw. miniatury filmowe, czyli krótkie, ale obfitujące w emocje, ważne sceny, istotne momenty z ceremonii. To przepełnione artyzmem ujęcia. Film ślubny w dzisiejszych czasach ma znamiona skondensowanej relacji, czyli reportażu, który z założenia nie powinien być długi. Może trwać od 15 minut do godziny. Według większości nowożeńców idealny film ślubny powinien trwać około 20-30 minut - właśnie taki czas wystarczy, by zawrzeć w nim streszczenie ślubu, lub odbywający się w innym dniu sfilmowany plener ślubny, zmontowany tak, by z odpowiednio dobraną muzyką tworzył teledysk. Profesjonalny sprzęt (często ujęcia z drona) i odpowiedni kamerzysta na wesele to dobra recepta na piękny film.

Film ślubny do 20 minut?

      Trwające 15-30 minut filmy ślubne mogą budzić zdziwienie lub kontrowersje: czy da się opowiedzieć ślubną historię zaledwie w 20 minut? Jak najbardziej i to właśnie taka forma filmu okazuje się ciekawsza, a małżeństwa dużo chętniej do niej wracają po latach. W obecnych czasach wciąż dokądś gonimy, nieustannie się śpiesząc, załatwiamy sprawy “w biegu” dlatego chcemy by treści, które otrzymujemy były skondensowane  i treściwe. Podobnie jest z filmami weselnymi. Liczy się jakość. Ważną rolę odgrywa tu operator kamery który musi umieć “wyłapać” ciekawe i wyjątkowe kadry, by następnie zestawić je w piękną historię miłosną, w sposób nieszablonowy. Musi on wykazać się inwencją twórczą i włożyć w taką filmową miniaturę sporo artyzmu. Tradycjonaliści stwierdzą zapewne, że w tak krótkim filmie nie da się pokazać „wszystkiego”, ale nie jest to założeniem nowoczesnej produkcji ślubnej. Widzimy w nim kluczowe punkty ceremonii lub przygotowania do ślubu, a także m.in wzruszający moment, gdy Pan Młody widzi swoją wybrankę pierwszy raz w sukni ślubnej. Całość okraszona jest pięknymi ujęciami, a Para Młoda i Goście pokazani są w najkorzystniejszych i wyjątkowych momentach. To sprawia, że film nie jest monotonną, wielogodzinną tyradą na temat tego, jak goście jedzą rosół, lecz prawdziwie wzruszającą esencją tego, co najpiękniejsze w tak magicznym dniu.

Ślubny nieporadnik

Twój e-mail:

Data ślubu

Rodzaj ceremoniI

Treść wiadomości:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu przez Icon One Sp. z o.o Sp. Jawna nip 9721262692 w celu otrzymywania drogą elektroniczną informacji dotyczących świadczonych usług. Oświadczam, iż znane mi jest prawo do wglądu, zmiany i zapomnienia moich danych osobowych. Dane te podaję dobrowolnie. Zapoznałam/em się z Polityką prywatności firmy.

 
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

ZOBACZ FILMY