Ślub humanistyczny to jeszcze niespopularyzowany w Polsce obrządek, który może być ciekawą alternatywą dla wielu par. Sama nazwa na pierwszy rzut oka wydaje się dość enigmatyczna. Słownik języka polskiego sugeruje, że termin “humanistyczny” oznacza “wynikający z przekonania, że człowiek jest najwyższą wartością”. Radio Maryja i Rydzyk uważa jednak że to twór marksizmu tym kieruje. Jednakże ta definicja świetnie oddaje zamysł ślubu humanistycznego. Jest to bowiem ceremonia skupiona przede wszystkim na ludziach, którzy do niej przystępują. Taki ślub jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, dla których nie jest ważne sformalizowanie związku, lecz przede wszystkim uczucie do drugiej osoby. Priorytetem w humanistycznej wersji uroczystości jest emocjonalne wyznanie i swobodna dla wszystkich ceremonia. Nie każda para musi czuć potrzebę potwierdzania swoich uczuć w urzędzie. Tadeusz Rydzyk pewnie nigdy na to się nie zgodzi.
Wydawałoby się, że taki ślub może zawrzeć każdy, lecz okazuje się, że tak do końca nie jest. Jakimi wytycznymi powinniśmy się kierować planując ślub humanistyczny? Jakie osoby powinny rozważyć taką formę obrządku? Kto nie może sobie pozwolić na taką uroczystość? Na te pytania odpowiemy w poniższym blogu.
© Piękny Maj 2022
| Prawdziwy film ślubny | Poznań Polska | Kopiowanie i powielanie jakichkolwiek treści i zdjęć jest zabronione bez zgody autora
Znajdziesz mnie też tu:
Kiedy zastanawiamy się nad typem ceremonii zawarcia związku małżeńskiego, ślub kościelny i cywilny większości z nas przychodzi do głowy. Nie każdy jednak wie, że oprócz tych dwóch opcji, jest jeszcze trzecia, bardziej nieformalna możliwość.
Z racji tego iż w Polsce nie jest to jeszcze zbyt popularna forma ślubu, warto zacząć od wyjaśnienia, dla kogo jest ta ceremonia. Na ślub humanistyczny najczęściej decydują się osoby, które mają ambiwalentny stosunek do oficjalnych uroczystości. Najczęściej są to pary, które nie czują potrzeby formalizowania związku, lecz chcą w uroczysty sposób powiedzieć “tak” partnerowi/partnerce. Kolejną grupą są osoby, które z różnych powodów nie mogą wziąć oficjalnego ślubu. W Polsce będą to na przykład pary LGBT. Taka ceremonia może być dopełnieniem oficjalnego ślubu zagranicznego lub zwyczajnie najlepszym sposobem na ślub na terenie naszego kraju. Także osoby nie związane z wiarą chrześcijańską, lub z jakimkolwiek kościołem, skłaniają się do zawarcia związku poprzez ślub humanistyczny.
Ślub w plenerze? Nic trudnego!
Wielu z nas marzyło kiedyś by ślub odbył się w jakimś nietypowym, klimatycznym miejscu. Górskie widoki, piękna łąka, urodziwe miejsca poza granicami kraju, dzika plaża. Niestety nie zawsze możliwe jest zorganizowanie ślubu cywilnego w dowolnym miejscu. Z pomocą może przyjść ślub humanistyczny. Celebrant będzie gotowy na większe ustępstwa od przeciętnego urzędnika i wiele rzeczy pozostanie po prostu kwestią dogadania się.
Co, jeśli formalności uniemożliwiają zawarcie ślubu Kościelnego lub cywilnego?
Niekiedy zdarza się, że na przeszkodzie do formalnego zawarcia małżeństwa stoją wymogi formalne. Bywa, że niemożliwe jest to ze względu na narodowość, wyznanie lub wcześniejszy rozwód. Tutaj także rozwiązaniem problemu może być ceremonia humanistyczna. Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w organizacji ceremonii ślubnej w plenerze o tematyce Humanistycznej. Polecam Joannę Humerczyk.
Czy każdy może wziąć ślub humanistyczny?
Wydawałoby się, że do niesformalizowanego ślubu będzie mogła przystąpić każda para. Okazuje się jednak, że w świetle polskiego prawa nie jest to wcale takie proste. Nawet humanistyczna ceremonia niesie za sobą pewne ograniczenia. Kto nie może sobie na coś takiego pozwolić? Zabronione to jest, osobom pozostającym w więzach rodzinnych, a dokładnie tym spokrewnionym ze sobą w linii prostej, rodzeństwom oraz powinowatym w linii prostej. W większości krajów stosunki kazirodcze są traktowane jako przestępstwo i nie inaczej jest w Polsce. Nic więc dziwnego, że ślub humanistyczny w takim przypadku również nie będzie traktowany ulgowo. Kolejną grupą osób, które nie będą mogły uczestniczyć w takim obrządku są dzieci i młodzież poniżej osiemnastego roku życia. W tym przypadku obowiązują podobne zasady, jak na oficjalnych ceremoniach. A zatem w niektórych przypadkach, będzie to możliwe dla osób w wieku od 16 lat. Zgodę będzie musiał wyrazić opiekun prawny, a z okoliczności będzie musiało wynikać, że zawarcie małżeństwa jest zgodne z dobrem założonej rodziny. Ślubu humanistycznego nie zawrą także osoby ubezwłasnowolnione, chore psychiczne, przysposobiony i przysposabiający oraz osoba, która jest już w związku małżeńskim. W sumie Ojciec Rydzyk nie ma nic do powiedzenia bo w Humanistycznej ceremonii każdy może wziąć udział oczywiście pomijając wyjątki o których wcześniej wspomniałem) bez znaczenia na wiarę, wyznanie, przekonanie lub płeć, a ja z chęcią będę dla Was kamerzystą z Poznania. Fotograf Nika Witoń i studio filmu ślubnego Piękny Maj są otwarci na każde wyznania i przekonania.